HİJYEN EKİPMANLARI

HACCP EKİPMANLARI

Özellikle son yıllarda, canlıların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan gıdaların güvenliğinin sağlanmasında gıda işletmelerinde HACCP’in temel ilkelerini esas alan birçok yönetim sistemleri uygulanmaktadır. Bu tür sistemlerin gıda işletmelerinde kurulması ve etkin olarak uygulanması amacıyla
oluşturulması gereken ön gereksinim programlarının nasıl uygulanacağı bu araştırma ile süt sektörü örnek alınarak belirlenmiştir. Süt işletmesinde işletmenin yapısı, üretim çeşitliliği, bulunduğu ülke ve uygulanacak gıda
güvenliği yönetim sistemine bağlı olarak ön gereksinim programları
oluşturulmalıdır. Bu suretle Avrupa Birliği’ne girme sürecinde olan ülkemizdeki gıda işletmelerinde rekabet edebilir, mantığa dayanan, uygulanabilir ve bilimsel bazlı HACCPtemelli gıda güvenliği yönetim sistemlerinin oluşturularak sürekliliği sağlanabilecektir.Türkiye genelinde sağlık il müdürlüğü ve belediye ekipleri
vatandaşın sağlıklı hijyenik ve güvenilir ortamda kesimi
yapılmış,hazırlanmış,işlem görmüş tüm gıda ürünleri tüketimi konusunda gıda güvenliği ve halk sağlığına yönelik önlemler ve denetimlerini sürdürülüyor.

Sağlık işleri müdürlükleri ve belediye zabıta ekipleri yurt genelinde faaliyet gösteren tüm gıda üretim tesisleri denetimlerini arttırdı.Özel hijyen uygulaması kapsamında belirtilen hijyen kuralları işletmelerin genel temizliği kullanılan alet ve ekipmanlar titizlikle denetleniyor.
HACCP , güvenilir ürünlerin tüketiciye sunulması amacıyla, düzgün işleyen bir sistemin oluşturulması ve korunması temeline dayalı bir gıda güvenliği kavramıdır.

Bir gıda zincirinde hammadde temininden başlayarak, gıda hazırlama, işleme, üretim, ambalajlama, depolama ve nakliye gibi gıda zincirinin her aşamasında ve noktada tehlike analizleri yaparak, gerekli yerlerde kritik kontrol noktalarını belirleyen ve bu noktaları izleyen herhangi bir problemi henüz oluşmadan önleyen sistemin korunmasını sağlayarak belirli normlara uygun güvenilir gıdaların üretilmesini sağlayan, her ölçekteki kuruluşa uygulanabilen, bir gıda güvenliği sistemidir.
HACCP genel olarak kabul görmüş aşağıdaki 7 temel ilkeden oluşmaktadır:

Tehlike analizinin yapılması
Kritik kontrol noktalarının belirlenmesi
Kritik limitlerin oluşturulması
Kritik kontrol noktalarının izlenmesi için sistemin kurulması
Kontrol altında olmayan noktaların izlenmesi ve varsa düzeltici faaliyetlerin oluşturulması
Sistemin etkili bir şekilde işlemesinin denetlenmesi için kontrol prosedürlerinin oluşturulması
Bu ilkelerin uygulanması için prosedür ve kayıtları kapsayan dokümantasyon sisteminin oluşturulması
GIDA VE HASTANE GRUBU REFERANS LİSTESİ;

ACIOĞLÜ PİZZA (END YEMEK) – A.T.G.V.ANKARA HAKİMEVİ – ALDAĞ ISITMA SOĞUTMA KLİMA SAN.TİC.A.Ş. – ASİ KÜNEFE – AVRASYA TIP VE SAĞLIK HİZMETLERİ TİC.A.Ş.-AVİRA GIDA İNŞ.TAAH.A.Ş. – BANVİT A.Ş. – BAYIR SÜT – BENİ FOODS GIDA SAN.TİC.A.Ş. – DS SMITH AMBALAJ A.Ş. – ERKAN HAYVANCILIK LTD.ŞTİ. – GÖKSOY SAĞLIK A.Ş.(PENDİK BÖLGE HASTANESİ) – HT SOLAR ENERJİ A.Ş. – İLKA PLASTİK AMB.GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – İMECE GIDA A.Ş. – OĞUZ OLUKLU MUKAVVA VE AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş. – ÖZGÜLLÜ SÜT SAN TİC.LTD.ŞTİ. – ÖZÇAKIROĞLU HELVA VE GIDA SAN.LTD.ŞTİ. – PANGEV TARIM HAYVANCILIK SAN.TİC.A.Ş. – PARILTIM YEMEK A.Ş. – POLEN UN VE GIDA SAN.TİC.A.Ş. – PROTEİN STATİON GIDA SAN.VE TİC.A.Ş. – RİVOSEM SAĞLIK A.Ş. – SANSET GIDA TURİZM SAN.VE TİC.A.Ş. – SARAY YEMEK SAN.TİC.LTD.ŞTİ. – SERİN SAĞLIK ENERJİ TURİZM İNŞ.İŞL.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – SİHİRLİ ELLER GIDA ÜRÜN.PAZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – SUNVİSİON TEKSTİL AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş. – ŞİMŞEK BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. – TUTKU GIDA TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – TESPO TÜKETİM MALLARI TİC.VE SAN.A.Ş. –UNİFO GIDA A.Ş.- ULUOVA SÜT TİCARET A.Ş. – VATAN YEM İMALAT SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – VESNER GIDA LTD.ŞTİ. – YILET ET ENTEGRE ÜRÜNLERİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK LTD.ŞTİ.